Ti, kteří mě znají, vědí, že angličtina je mou láskou a vášní. Ti, kteří mě znají velmi dobře, vědí, že ještě větší než moje láska k angličtině, je láska k přírodě a převážně ke zvířatům, kterými se obklopuji odjakživa a které také ráda fotím. Dnes tedy všechny tyto vášně spojím a připomeneme si anglické názvy pro někoho možná méně oblíbené zvířeny.
S tou láskou a úctou k přírodě a všemu živému jsem zašla už tak daleko, že si někdo možná může ťukat na čelo a myslet si své. Ale to je tak to jediné, co vlastně může. A proč?
Protože na silnici se po dešti snažím vyhýbat hlemýžďům (SNAILS) a žížalám (EARTHWORMS), což se může někomu zdát riskantní, ale zatím jezdím bez nehod. Můj zrak je vycvičen už tak dokonale, že na vozovce vidím, když se pohybuje i housenka (CATERPILLAR) nebo brouk (BEETLE, BUG), a to vše v poměrně vysoké rychlosti, protože nejsem úplně sváteční řidič (SUNDAY DRIVER).
Kdykoliv jsem za volantem a potkám přejeté zvíře (ROADKILL), v duchu mu popřeji, aby odpočívalo v pokoji (R.I.P. = REST IN PEACE). A aby zůstalo nejlépe v jednom kusu (IN ONE PIECE). Zde trochu jazykové osvěty, kdy si nelze nevšimnout zajímavého propojení dvou homofonních slov, kterým se budu samostatně věnovat v některém z dalších článků. Kdo trochu tápe, tak homofonní slova jsou taková slova, která se jinak píší, ale stejně vyslovují: PEACE (mír, klid), PIECE (kus, kousek) a výslovnost obou slov je tedy stejná /piːs/. Ale zpátky k mé ochraně všeho živého…
Doma sice mívám ráda uklizeno, ale pavučiny za známku nepořádku nepovažuji a vymetám je, až když je jejich obyvatelé sami opustí nebo zemřou. Pavouky (SPIDERS) za své mazlíčky nepovažuji, ale odpor k nim nemám a mívám je ze srandy pojmenované. Takže dům je plný Pepů, Karlů a Toníků.
Občas mi obývacím pokojem projde armáda mravenců (ANTS), ale s nimi se vždy domluvím, aby tudy pouze prošli a setrvali jen krátce a případně se modlím, aby se jejich životnost nerovnala životnosti armády, která nás přišla osvobodit v roce šedesátém osmém.
Ve štítu domu nad oknem ložnice se již dávno uhnízdily sršně (HORNETS), ale ty jsou vždy vítané, protože jsou opravdu neškodné a velmi užitečné. Lidé z nich mívají panickou hrůzu, protože jsou prostě jen velké a trochu víc hlučné a někomu se může zdát, že mají obrovská a smrtící žihadla. Ale ruku na srdce, kolikrát na vás zaútočila nějaká zuřivá sršeň? To spíš dostanete žihadlo od vosy (WASP) nebo včelky (BEE). Kvůli těmto pilným tvorům se snažím sekat zahradu méně často a mít všude vždy dostatek rozkvetlých pampelišek, sedmikrásek a hluchavek. Když vidím bezradného čmeláka (BUMBLEBEE), který se pod svou vlastní tíhou nemůže vznést, tak ho odnesu alespoň na motýlí keř nebo ho položím na jiný květ.
Motýly (BUTTERFLIES), kteří zabloudili do koupelny a nemohli se vytřepotat ven, a kterým jsem tu cestu ochotně ukázala, už ani nepočítám.
Okem ostřížím sleduji prostor před benzínovou sekačkou, abych nepřejela malé žabky (FROGS) a slepýše (SLOW WORMS). Mimochodem, jestlipak víte, že slepýš není had (SNAKE), ale jde o beznohého ještěra (LIZARD)?
Těch sýkorek (TIT BIRDS), dlasků (HAWFINCH BIRDS), vrabců (SPARROWS) a dalších ptáčků (BIRDS), kteří narazili na okno, jsem vzkřísila nebo odvezla do záchranné stanice již desítky.
Ano, je mi líto nočních můr (MOTHS), které se mi v noci přiMOTHají do cesty. Ale asi rády bývají před smrtí hlavními hrdinkami a chtějí se ještě naposledy objevit ve světlech reflektorů (IN THE SPOTLIGHT).
Abych nebyla za dokonalého blázna a milovnici všeho, tak komáry (MOSQUITOES) úplně nemusím, ale už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy nějakého úkladně zavraždila. Nepříjemné pocity mi navozují tarantule (TARANTULAS) a švábi (COCKROACHES), ale tito tvorové se na mojí adrese naštěstí nevyskytují. Nicméně kdybych viděla někoho z nich v nesnázích, tak bych zřejmě svůj odpor odložila a pomocnou ruku, minimálně v rukavici, bych asi podala.
Dále zachraňuji topící se brouky a mouchy (FLIES) před pavouky. Ale zase všeho přiměřeně, protože i pavouk musí být něčím živ. Navazuji přátelství se samičkami roháče (STAG BEETLE) a vždy mě v údiv přivede hlučný let chrousta (MAY BEETLE). Občas v létě do průchozího domu zavítají světlušky (FIREFLIES) a nad ránem mi nad ložnicí cukrují hrdličky (TURTLE DOVES).
Tak, a to se zatím pohybuji jen ve hmyzí říši nebo v říši dalších malých a ptačích tvorů. Asi vás tudíž nepřekvapí, že mými společníky jsou vždy minimálně dva psi (DOGS), nějaká ta kočka (CAT) nebo kocour (TOMCAT), jeleni (RED DEER, STAGS) a daňci (FALLOW DEER) a obrovskou srdcovou záležitostí je úžasná bytost ve formě koně (HORSE), o kterého mám tu čest pečovat. Ale o těchto tvorech a mých zážitcích a zkušenostech s nimi na pozadí angličtiny zase někdy příště.
Ponaučení dle Oxford Advanced Learner´s Dictionary
Ponaučení ode mě: Ano, ve slovníku tu výslovnost najdete vždy, ale už se tam nedozvíte, jak úžasní a užiteční všichni tito tvorové jsou a že jsou nádhernou a nezbytnou součástí přírody a koloběhu jménem život. A že jsou převážně neškodní a stojí za to je ochraňovat, vážit si jich a přistupovat k nim s úctou a radostí, beze strachu a předsudků. Protože každý, i ten nejmenší, tu je z nějakého důvodu a má své místo na zemi a právo na život. A protože, a to je moje hlavní životní motto:
LIFE IS PRECIOUS!
Život je vzácný!
Tak ho, prosím, ochraňujme!